سوالات متداول

روشا همانطور که از اسم آن پیداست بستری برای رویش و شکوفایی استعدادهای فرزندان است. همه ما توانایی های زیادی داریم که در بیشتر موارد از آن آگاه نیستیم و اگر هم باشیم احتمالاً نمی دانیم چطور به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کنیم. افراد شاد و موفق یاد گرفته اند که توانایی خود را به کار بسته و به طور مداوم به کشف های تازه ای در مورد ابعاد مختلف این توانایی ها نائل آیند. در این طرح تلاش شده است تا دانش اموزان را با توانایی خود آشنا کند تا در آینده ای نچندان دور تجربه زتدگی شاد، موفق و سازنده ای را برای خود و دیگران به ارمغان آورند. این طرح شامل چندین مرحله است که در هر مرحله به نتایجی دست می یابیم که برای حضور در مرحله بعد لازم است.
شرکت دانش بنیان آینده پژوهان ابرزندگی با استفاده از تجارب گرانقدر خلاقیتکده شریف تلاش نموده با راه اندازی شتابدهنده روشا به یاری متخصصین برجسته و توانمند و با تکیه بر دانش و فناوری، بستری مناسب، یکپارچه و جامع برای شناسایی و هدایت استعدادهای دانش¬آموزان سراسر کشور که آینده¬سازان این مرز و بوم هستند با رویکرد تربیت نسل سالم و توانمند فراهم آورده است.
"استعداد" همان" توانمندی" بالقوه و استفاده نشده ی ماست. اگرچه ما می توانیم به کمک ابزارهای مختلف و روش های مشاهده ای و مصاحبه ای توانمندی بسیاری از تفاوت های موجود در استعداد های های افراد را بیان کنیم ، اما مسلم است که این گزارش نمی تواند بسیاری از تفاوت های جزئی شخصیتی انسان ها را در برگیرد. هر چند امکان دارد برخی از توانمندی های آشکار شما مشخص شوند ، ولی طرز آشکار شدن و بروز این توانمندی در بین اشخاص گوناگون متفاوت است. امکان دارد یکی از شما از طریق " مطالعه کتاب" چیزهایی یاد بگیرد، ولی شخص دیگری ممکن است با " کنجکاوی بیش از اندازه و جستجو" در اینترنت همان مطلب را بیاموزد. پس روش های ثبات و از پیش تعیین شده ای برای ارزیابی وجود نخواهد داشت .
اگر هر فردی بتواند بتواند از استعداد های خود بهره مند شود، 6 برابر نسبت به شرایط حاضر موفق تر خواهد بود. ضمن این که اعتماد به نفس ، امید و خودباوری با شناسایی استعدادها افزایش می یابد.
بر اساس داده های علم روان شناسی هر رفتار دلیل و علتی دارد. توصیه ما این است که این موضوع را با روان شناس و مشاور مربوطه مطرح نمایید تا موضوع بررسی گردد.
در جدول زیر میتوانید اطلاعات کامل را مشاهده کنید
تا حد ممکن تلاش کنید دوره ها طبق روال پشت سر بگذارید. در صورتی که این امکان برای شما وجود ندارد با سرپرست مجموعه در میان بگذارید تا براساس صلاح دید نسبت به این امر تصمیم گیری شود.
با آغاز هر فصل مجموعه دوره های مربوط آغاز به کار می کنند.
خیر مراحلی که در دوره های آموزشی و استعدادیابی انجام می شود به صورت یک فرآیندی و زنجیره ای هستند و حضور در دروه های عالی تر ، نیاز به پشت سر گذاشتن مراحل قبلی دارد.
این مورد نیاز به بررسی دارد. باید طی یک آزمون و مصاحبه میزان موفقیت آمیز بودن دوره ی گذرانیده شده را بررسی نمود.
لازم به ذکر است که شیوه ی ارزیابی استعدادها در شتابدهنده روشا، به شیوه ای چندوجهی متشکل از آزمون، مصاحبه و مشاهده و... بوده و فرآیند طی مطالعات علمی به اثبات رسیده است. رویکردهای حاضر خارج از مجموعه بر آزمون هایی تکیه دارند که هرچقدر هم به روز و مناسب باشند امکان سنجش برخی امور هم چون فشار ناشی از آزمون، توانمندی هایی که فرد در موقعیت های آن قرار نگرفتهو ...سایر را نخواهند داشت .
كشف و شناسايي دانش‌آموزان با استفاده از ابزارهاي متنوع و چندگانه جايگزين آزمونهاي مقطعيِ سنجش هوش و استعداد ميشود و اين مسئله به ارزشيابي اعتبار بيشتري ميدهد. چه بسا دانش آموزاني كه در تاريخ آزمون، به دليل فشارهاي رواني و يا هر مسئله‌ي عارضيِ ديگر نتوانند تمامي داشته هاي خود را به عرضه بگذارند شيوه‌هاي شناسايي به كار گرفته شده در این طرح علاوه بر ايجاد فرصتهاي بيشتر براي شناسايي دانش آموزان مستعد و به دست دادنِ امكان ارزيابی هاي طوليِ مبتني بر مشاهدات در مقاطع زماني متعدد، از آسيبهاي رواني و فشارهاي اجتماعيِ آزمونهاي مقطعي سنجش هوش و استعداد و ديگر عوارض منفي آن جلوگیری می کند. هدف غايي طرح ، شناسايي و هدايت افراد مستعد و برداشتن موانع احتمالي و ايجاد زمينه‌ي مناسب براي حركت آنان در اين مسير است. بر اين اساس، اعطاي مزاياي مادي به خاطر برخورداري از استعداد برتر، ارائه‌‎ي رتبه يا درجهي برتري به دانش‌آموزان و يا هر فعاليت مشابه كه زمينه‌ساز خود برتر بيني در افراد شناسايي شده، ايجاد اضطراب دروني و فشار بيروني بر دانش آموزان و يا يأس و سرخوردگي در افراد شناسايي نشده گردد، با هدف غايي طرح همخواني ندارد.
شیوه ی استعدادیابی در گروه سنی بزرگسالان نسبت به گروه کودک و نوجوان متفاوت است ولی خوشبختانه امکان استعدادیابی در این حوزه در مرکز وجود دارد که ممکن است در دروه های آتی برگزار گردد.
رویداد ملی روشا یک رویداد آموزشی-تجربی در سراسر کشوراست که نواندیشانی که موفق به گذراندن دوره پیش شتابدهی و شتابدهی شده اند حضور پیدا می کنند. در این روز ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل دهند و به اجرای ایده های خود بپردازند. در این برنامه، شرکت کنندگان در یک فضای مشترک قرار گرفته و با کمک مربیان (منتورهای) خبره و متخصص، ایده های خود را پیاده سازی کرده و آن را به سرمایه گذاران ارائه دهند. پس از داوری، تیم‏ های برگزیده معرفی شده و مورد حمایت قرار می‏گیرند تا طرح خود را به مرحله اجرایی برسانند. باید توجه داشت که ارزش واقعی این رویداد، کمیت ایده های شکل گرفته نیست بلکه یادگیری از طریق عمل خلاقه، ایجاد روابط عمیق تر کاری، پرورش ایده ها و آزمایش در محیطی بدون ریسک و همینطور برای بسیاری، برداشتن اولین گام در مسیر کارآفرینی است.
حتما دلیل این تصمیم با مجموعه در میان بگذارید و با صلاح دید سرپرست تیم راجع به این امر تصمیم بگیرید. بدیهی است با انصراف هزینه ی اولیه اولیه عودت داده نمی شود .
فرزندان سرچشمه های استعداد منبع های بکر ایده پردازی و ازمایش هستند و قابلیت این را دارند که بعد از یک دوره ی آموزشی برنامه ریزی شده، ایده های جامع و کاملی مطرح کرده و یا به توسعه ی ایده های خود بپردازند. گذراندن دوره های در نطر گرفته شده در پیش شتابدهی برای پیاده سازی یک ایده موجب بررسی ایده و همچنین تیم ها، برترین ها را انتخاب کرده و حمایت آن را تا پیاده سازی و رسیدن به سودآوری به عهده می گیرند. هدف از شکل گیری آن ها حمایت از دانش آموزانی است که در ابتدای راه سفر کارآفرینانه‌ی خود هستند. مهم نیست چه چیزهایی بع شما گفته شده چه آزمون هایی انجام داده و یا شما درباره ی فرزندتان چه عقیده ای دارید هر فرد استعدادی ویژه درون خود دارد که در صورتی که شناسایی و هدایت شود می تواند دنبا را عوض کند ما در این دوره ها به شما کمک می کینم که استعدادها را بشناسید و و چیزهایی که مانع شکوفایی استعدادها می شود را از بین ببرید
شاید بارها و بارها به فرزندان تان گفته اند که دارای استعدادی خاص هست ولی شما باور نکرده اید شاید هم استعداد ویژه اش را کشف کرده ایدولی علاقه ای به پرورش آن ندارید . هر فرد استعدادی دارد که در وی به نهادینه قرار داده شده شما می توانید زمینه های شکوفایی و بروز آن ها را فراهم کنید .
شناختن ساختار استعدادهای درونی تان به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه از حداکثر توانایی های آن ها استفاده کنید . چگونه می توانید در هر محیطی به نحوی عمل کنید تا به بهترین نتایج دست یابید و این که چگونه می توانید که با افرادی که استعدادهای مشابه شما را دارند هم افزایی داسته باشید. به استعدادهایمان که پی ببریم می توانیم بفهمیم که مقصدمان کجاست و چرا این گونه هدفمند طراحی شده ایم در می یابیم منحصرا کارهایی را می توانیم انجام دهیم که کس دیگری نمی تواند آن را انجام دهد رهاورد استفاده از استعداد این است که مغزمان با کارایی بیشتری عمل میکند و هوشمان هم در نتیجه ی این کارایی پرورش پیدا می کند.
استعدادیابی در این گروه با در اختیار گذاشتن مجموعه ای فعالیت های مشاهده ای و مبتنی بر تجربه، به فرآیند شناخت و تصمیم گیری در انتخاب رشته و طبیعتا شغل آینده دانش آموزان تاثیر به سزایی خواهد داشت.
باید علاوه بر نمرات به سایر فاکتورهای تاثیرگذار مثل ویژگی های شخصیتی دانش آموز، علاقه و... نیز توجه کنید تا میزان اعتبار مشاوره ی فرد مذکور را دریابید. بررسی سایر وجه ها که در استعدادیابی دانش آموز تاثیرگذار هستند در شتابدهنده روشا محقق خواهد شد.
هردوی این عوامل تاثیرگذار هستند باید میزان صحت و درستی آن ها در موقعیت های عینی بسنجیم آنگاه تاثیر قالب آن را بگوییم در واقع علاقه است که زمینه شکوفایی استعداد هر استعدادی را ایجاد می کند نمره می تواند یکی از نشانه هایی باشد که می تواند استعداد فرد را در آن رشته نشان دهد بدین ترتیب که فرد به واسطه ی علاقه اش به یک رشته حداکثر تلاش را به کار می بندد و نمرات خوبی کسب میکند. ولی همیشه به این ترتیب نیست گاهی نمرات خوب می تواند نشان دهنده ی ضعف کادر تدریس و مدرسه ، انگیزه ی رقابتی خود فرد، ترس و.... باشد اطلاعاتش که کمکی به استعدادیابی نمی کند. بنابراین اگر نمرات کسب شده حاصل علاقه ی درونی فرد باشد وضع ومطلوبی است که کار هدایت استعداد را تسهیل می کند.
بهتر است زمینه های آَشنایی با رشته ها را در موقعیت های غنی آموزشی آموزشی برایش تدارک ببینید تا در محیط عینی و توسط تجربه به این امر دست پیدا کند. این همانهدفی است که در دوره های روشا محقق شده است.
شرکت رد کلاس های روشا این امکان را تا حدی فراهم کرده است. مشاوران ما در این رابطه توصیه هایی دارند که ضمن حضور در کلاس های والدین به سمع و نظرتان خواهد رسید .
در رابطه با عزیزانی که قبلا در دوره های آموزشی خلاقایت و مهارت های اجتماعی در خلاقیتکده حضور پیدا کرده اند نیز روال به همین ترتیب است و تنها نقطه ی تمایز در دروه های جدیدی است که می توانند برای ثبت نام در آن اقدام کنند. یعنی اگر دوره های خلاقیت و مهرات را پشت سر گذاشته اید هم اکنون باید وارد دوره های استعدادیابی شوید و با افرادی که مانند شما در دوره ها حضور داشته اند دوره های جدید را از سر بگیرید.
شتابدهنده حاصل نیاز سنجی در دوره های خلاقیتکده است. ما همه روزه در خلاقیتکده با ایده های بکر و نابی روبه رو بوده ایم که خیل بسیاری از ان ها امکان پیاده سازی داشته اند ولی به علت خلاهای مختلف برای آن مانع ایجاد کرده بود. طرح شتابدهنده از زمانی آغاز به کار کرد که ضمن آموزش خلاقایت و ایده پردازی و حین آن استعدادیابی دانش آموزان آن ها بر بر اساس استعداد، علاقه، ایده و سایر توانمندی های فردی و گروهی در کنار هم قرار دهد و آموزش های تخصصی تر را به سمت عینی کردن ایده ها، شکوفا کردن استعداد، وارد دنیای عمل شدن و ایجاد انگیزه و اشتیاق،و خودیابی سوق دهد. پس شتابدهنده از دل خلاقیتکده متولد شده است با این تفاوت که علاوه بر اهداف قبلی خود دریف هایی را در راستای برطرف نیاز واقعی دانش آموزان به آن افزوده است و تمایل دارد طلایه درا موفقیت کودکان و نوجوان ایرانی در آینده نه چندان دور باشد. هم اکنون دوره های خلاقیکده با اندکی تغییرات در قلب شتابدهنده جریان دارند و میتوان آن را سکوی پرتاب فرزندان ابه اینده در نطر گرفت.
بله – از طریق یکی از راههای ارتباطی هم چون تلقن ، ایمیل و یا شبکه های اجتماعی موضوع را مطرح کنید و منتظر باشید تا با شما تماس گرفته شود.
مشاوره کودک – مشاوره نوجوان – مشاور تحصیلی
روزهای شنبه و چهارشنبه از ساعت 9 تا 15 مشاوران ما در مرکز مستقر هستند . برای اطلاع نهایی در این بخش سایت می توانید ساعت های مشاوره را برای تعیین نوبت، مشاهده نمایید.